دانلود کردن یا بارگذاری از اجزای اصلی دنیای وب (سایبر یا اینترنت) است. دنیای وب بدون دانلود کردن چیزی مثل اتومبیل بدون موتور است. با گذر زمان تکنیک های پیشرفته تری برای دانلود ابداع می شوند. و زندگی در دنیای اینترنت نیز جذاب تر! این جذابیت برای ما جهان سومی ها به صدها دلیل در حد نهایت! روزانه در سراسر جهان بیش از ۱۰۰ هزار فیلم دانلود یا آپلود می گردد (البته تقریباً همگی غیر قانونی). هنوز یک هفته ای از اکران فیلم در سینماهای آمریکا یا اروپا شروع نشده که شما می توانید فیلمش را در خیابان انقلاب تهران و بسیاری از شهرستان ها تهیه کنید آن هم با زیرنویس فارسی!، اگر اینترنت پرسرعت داشته باشید می توانید شما هم در منزل در ساعت های رایگان که اغلب از ۱۲ شب تا ۷ صبح و در بعضی موارد در روزهای تعطیل است بطور رایگان شما هم دانلود کنید و انواع زیرنویس ها را هم داشته باشید. اگر هم در تمام ساعات روز دانلود کنید برای شما دانلود هر فیلم تقریباً ۲هزار تومان آب می خورد که اگر بخواهید از بازار تهیه کنید بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان می توانید هم خریداری کنید.(آره واقعاً جالبه، هنوز یک هفته ای از اکران یک فیلم در آمریکا یا اروپا نگذشته که شما با زیرنویسش در ایران هم می توانید آن فیلم را ببنید! یا دانلودش کنید، دیگه چی می خواهید! جهان سومی همش که نباید بد باشد) فرمت های گوناگونی جهت کاهش حجم با حفظ کیفیت هر روز ابداع می گردد و سرعت دانلود هم هر روز بیشتر. اما آلبوم های موسیقی خوانندگان، هر آنچه که دربه در دنبالش بودید و برای بدست آوردنش به هر دری می زدید آلان با چند کلیک ساده با تعیین محل دانلود بر روی کامپیوترتان، کار تمام. فول آلبوم خوانندگان هر آنچه که بخواهید می توانید در دنیای اینترنت پیدایش کنید. می گویندکه حجم اطلاعات در دنیای سایبر از حجم اطلاعات در دنیای واقعی بیشتر شده است.  بارها بارها یاد دوران دانشجویی خودم می افتم، برای تهیه یک آلبوم موزیک چقدر می بایستی به زحمت می افتادیم و این در و آن در می زدیم. یک اعتراف جنایت کارانه، واقعیت ش را بخواهید کمی هم به جوانان امروزی حسودی ام می شود! اگرچه آلان همه نوع فیلم و موزیک دور و برت هست ولی کو از وقت برای گوش دادن موزیک یا دیدن فیلم. چندی پیش دوره دو روزه کتابخانه دیجیتال می گذراندم البته در مورد علوم پزشکی، دنیای از اطلاعات در هر زمینه ای که فکرش را بکنید. کتاب هایی که قرار است چاپ گردد. کتاب هایی که هنوز چاپ کاغذی انتشار نیافته است، مقالات واقعاً داغ و تنوری، جدیدترین تحقیقات پزشکی و غیر پزشکی با چند کلیک ساده، (البته از سایت های دانشگاهی ) قابل دسترسی اند. شما به هزاران عنوان مجلات در کلیه زمینه پزشکی دسترسی دارید. یک مقاله را پیدا می کنید مقالات فراوانی از در همین زمینه به شما پیشنهاد می شود که اینها را هم ببینید. سایر مقالات نویسنده یا نویسندگان را به شما پیشنهاد می دهد و امکانات بسیاری دیگر که خارج از بحث است. فقط یک کلام بگویم دنیای سایبر (اینترنت) آلان همان چراغ جادوی علاء الدین است که آن موقع واقعیت نداشته ولی برعکس هم اکنون به واقعیت پیوسته است. تقریباً هر آنچه که آرزو کنید در دنیای اینترنت بدستش می آورید.

دانلود مستقیم (Direct download) در این روش شما بر روی آیکون دانلود یا کلمه دانلود یا اینجا کلیک میکنید و پس از لحضاتی پنجره کوچکی ظاهر شده و محل دانلود را از شما درخواست می کند. پس از تعیین محل دانلود بلافاصله شروع می شود و بسته به نوع ارتباط به اینترنت (Dial Up، ADSL،  ISDN، Wireless) با سرعت های متفاوت شروع به دانلود می کند.  از این روش بیشتر از حجم های کمتر از ۱۰ مگابایت استفاده می گردد. چون مسئله فضای سایت و مهم تر از همه پهنای باند سایت های که اقدام به گذاشتن اینگونه فایل ها می کنند است که محدودند. مثلاً در مورد پهنای باند ممکن است سریع به اتمام برسد در چنین مواردی بایستی منتظر شروع ماه میلادی جدید بود تا پهنای باند در شرکتی که بعنوان سرور یا Hosting استفاده می گردد تمدید شود. مثلاً فضای سایت فعلی یعنی ۵۰۰www.rokhshad.com مگابایت و پهنای باند ۹ گیگابایت است چند بار هم پیش آمده که پهنای باند به خاطر فایل هایی که در سایتتم گذاشتم و دانلودهای بیش از حد سبب اتمام پهنای باند شد و دسترسی به سایت تا پایان ماه میلادی غیرممکن شد. گرفتن پهنای باند بیشتر نیز به دلایل زیادی به صرفه نمی باشد. از روش دانلود مستقیم بعضی از سایت ها و بعضی از وب لاگ ها (وب لاگ هایی که فقط سایت های اصلی شان در خارج از کشور قرار دارند مثل Wordpress اجازه دانلود و آپلود را می دهند در مورد عکس نیز همین طور است، مثلاً در Wordpress با هر وبلاگی که باز می کنید به شما ۳ گیگابایت فضا می دهد) استفاده می گردد. البته بعضی از سایت های فایل های بزرگتر را برای مدتی محدود (اغلب دو هفته ای) نیز قرار می دهند.

دانلود از سایت های اشتراک فایل در این روش سایت هایی که معروف ترین آن راپید شیر است در ازای مبلغ معینی که این میلغ همیشه چند برابر کمتر از هزینه نگهداری سایت تان است،  به شما اجازه آپلود و دانلود فایل را می دهد. خوشبختانه اینگونه سایت ها جهت تبلیغات و خصوصاً رقابت با سایر سایت های مشابه امکانات رایگان ولی محدودی نیز در اختیار سایت ها و افرادی که می خواهند دانلود کنند، قرار می دهند. یعنی اینکه شما در باره کتابی که مثلاً بصورت PDF در آوردید مطالبی در سایت تان بیان می کنید سپس لینک دانلود آنرا که قبلاً در اینگونه سایت آپلودش کردید بصورت «اینجا کلیک کنید» یا کلمه «دانلود» ارائه داده و بازدید کننده پس از کلیک و طی مراحلی آنرا دانلود می کند. این روش پر مصرف ترین روش دانلود فایل چه موزیک، ویدئو و سایر اسناد است. ولی یادتان باشد اینگونه سایت در موارد رایگان  هیچ تضمینی در نگهداری فایل ها یا اسنادتان ندارد. بنابراین همیشه یک نسخه در جایی برای روز مبادا نگهداری کنید.چهار سایت معروف به اشتراک گذاری فایل:

دانلود به روش تورنت (Torrent)Torrent-Logo یکی از بهترین روش های دانلود است در واقع تمامی مطالب نوشته شده از ابتدا تا همین پاراگراف به عنوان مقدمه برای ورود به این بحث است! به جرأت می توان گفت که تورنت دنیای سایبر را دستخوش تغییرات شگرفی کرده است. بیشتر افرادی که ساعات زیادی را پای کامپیوتر می گذارند معتفدند دنیای تورنت لذت اینترنت را چند برابر کرده است. به همین خاطر این بخش کمی بیشتر بحث می گردد. تورنت روش یا پروتکلی است که بوسیله آن شما می توانید فایل های بزرگی را به راحتی و با سرعت زیاد دانلود کنید. در واقع یک شبکه اشتراک گذاری فایل بین کاربران است. شما فایل را بر خلاف دو مطلب قبلی از یک سایت دانلود نمی کنید بلکه از روی هزاران کامپیوتر خانگی یا اداری دانلود می کنید. در واقع سایتی در کار نیست. مثلاً فرض کنید می خواهید فیلم Avatar که ۵۰۰ میلیون دلار خرج ساختش شده (پرخرج ترین فیلم دنیا) و هم اکنون در بعضی از کشورها در حال نمایش آن هستند دانلود کنید. برای اینکار شما باید اول از همه اینترنت پرسرعت داشته باشید در غیر اینصورت بهتراست بروید از سر خیابان این فیلم را بخرید! اگر داشتید دو روش برای پیدا کردن این فیلم وجود دارد the-piratebay-logoروش اول: باید وارد سایت هایی مثل The pirate bay، Mininova، Isohunt و خیلی از سایت های این چنینی بشوید. و در محل جستجو (Search) اینگونه سایت ها نام فیلم خود را بنویسید. و اینتر بزنید. بعد از لحظاتی صفحه جدیدی باز می شود و تعداد افرادی که در حال دانلود هستند و تعداد افرادی که دانلودکرده اند را نشان می دهد (دقت کنید) همیشه تعداد افرادی که دارند دانلود می کنند بیشتر از افرادی که دانلود کرده اند است. مثلاً  در مورد همین فیلم که امروز (تاریخ ۱۷ دی ۸۸) در سایت The pirate bay جستجو کردم حدود ۴۶ هزار نفر آنرا دانلود کردند (تحت عنوان Seed مشخص می شود) و حدود ۷۵ هزار نفر در حال دانلود کردن هستند (تحت عنوان Leecher یا Seeder). و هر چه تعداد Seed بیشتر باشد سرعت دانلود شما بیشتر است. این تعداد افراد فقط در یک سایت دانلود تورنت است در سایر سایت ها نیز بسته به معروفیت سایت ممکن است تعداد Seed یا Seederها کم یا زیاد باشند. گذشته از این در همین سایت شما همین فیلم را با توضیحات بسیار مختصر در نام همین فیلم مثل Avatar DVDscr و یا Avatar DivXscrengsub و …. نیز می توانید ببنید که باید در انتخاب هر کدام از آنها کمی دقت به خرج دهید.

روش دوم: اما اگر از طریق نرم افراز مثلاً Vuze ،  Uturrent و Flashget و … عمل جستجو را انجام دهید این نرم افزار ها اغلب هم زمان چندین سایت تورنت را جستجو می کند و بسته به معرفی این گونه سایت ها به این نرم افزار در Setting می توانید تعداد Seed و Seeder را بسیار افزایش داده در واقع سرعت دانلودتان را نیز افزایش دهید. اما تورنت چطور کار می کند، در تورنت یک فیلم یا هر فایل دیگری به هزاران تکه کوچک شماره دار تقسیم شده است. وقتی شما شروع به دانلود فیلم Avatar می کنید به محض دانلود اولین تکه فیلم از هر قسمت فیلم بر روی کامپیوترتان همین تکه بین هزاران نفری که در حال دانلود هستند به اشتراک گذاشته می شود یعنی اینکه هم اکنون شما هم دارید از کامپیوتر هزاران نفر دانلود می کنید و ده ها نفر هم از کامپیوترتان در حال آپلود هستند. چون فیلم یا هر فایلی به تکه های بسیار کوچک شماره گذاری شده تقسیم شده اند دانلود و یا آپلود قسمت های مختلف آن بدون ترتیبت خاصی صورت می پذیرد و در نهایت این تکه های شماره گذاری شده به هم وصل می شوند. در روش اول بعد از پیدا کردن فیلم Avatar باید حتماً با یکی از نرم افزارهای روش دوم شروع به دانلودکنید. تاکنون تنها وب بروزی (Web Browser) که می تواند فایل های تورنت را دانلود کند اپرا (Opera) (محبوب حرفه ای ها) است (یک وب بروز فوق العاده با توانمندی های بی نظیر) (اپرا را امتحان کنید جهت دانلود از سایت اپرا اینجا کلیک کنید. برای مدل پرتابل با فلاش مموری اینجا). torrent_logoشما می توانید کامپیوترتان را خاموش کنید بقیه دانلودهایتان در روزهای بعد پی بگیرد. میتوانید وارد Setting این برنامه ها شده طوری تنظیم کنید که فقط ساعت های رایگان از شرکتی که اینترنت پر سرعت می گیرید، شروع به دانلود یا آپلود کند. اگر خیلی کامپیوتر من! هستید می توانید از طریق نرم افزار کامپیوترتان راس ساعتی بطور اتوماتیک روشن کرده شروع به دانلود نموده بعد سر ساعت آنرا خاموش نماید و این سیکل را مرتب تکرار نماید. یکی از این نرم افزار های کاربردی Auto Power-on & Shut-down  است که می توانید از p30download.com اینجا دانلود کنید. تنظیمات آن بسیار ساده است. برای اینکه کامپیوترتان سر ساعت خاصی روشن شود باید هنگام خاموش کردن از روش Hibernate یا Sleep استفاده کنید  نه Shut down چون در این حال این برنامه قادر به روشن کردن کامپیوتر نخواهد بود. در ضمن باید Setting برنامه تورنت بر روی Auto download تنظیم شده باشد یعنی وقتی کامپیوتر روشن می شود اتوماتیک شروع به دانلود کند. در ساعت های نیمه شب سرعت دانلود گاهی به بالای ۲۰۰ KB/S می رسد (یک سرعت شگفت انگیز در ایران). من بارها ظرف ظرف ساعت های ۱ تا ۶ صبح (ساعت رایگان از شرکتی که ADSL می گیرم) که رایگان است تا ۱٫۵ (یک و نیم) گیگابایت دانلود داشتم!! می توان چند فایل تورنت را همزمان دانلودکرد بطور پیش فرض برنامه های دانلود ۵ فایل را همزمان دانلود می کند اگر تعداد فایل های دانلود شما بیشتر از ۵ تا باشد با در صف انتظار قرار بگیرد. البته در Setting برنامه می توان این مقدار را تنظیم نمود.

تورنت رسوم جوانمردی هم دارد یعنی اینکه بعد از دانلود اجازه بدهید تا به اندازه دانلودتان دیگران از کامپیوتران آپلود داشته باشند. برای اینکار اگر دقت کرده باشید سرعت آپلود خیلی خیلی کمتر از دانلود در برنامه تورنت بطور پیش فرض تنظیم شده است معمولاً بطور پیش فرض سرعت آپلود ۷ KB/S تنظیم شده و سرعت دانلود بسیار بیشتر یا اتوماتیک).

در صورتیکه قصد ندارید بیشتر از اندازه دانلود یک فایل، آپلود داشته باشید حتماً آن فایل را از برنامه تورنت حذف (Delete) کنید و گرنه برای شما گران تمام خواهد شد! یعنی آپلود همچنان ادامه خواهد داشت و ADSL شما به علت مصرف پهنای باند ناشی از آپلود قطع خواهد شد. همیشه بلافاصله فایل های تورنت شروع به دانلود نمی کنند بلکه دقایقی برای شروع زمان می برد. گاهی هم به علت نداشتن هیچ Seed ی دانلود اصلاً شروع نخواهد شد. گاهی نیاز است برای پیدا کردن یک فایل به سایت های تورنت زیادی سر بزنید. البته می توانید از موتور های جستجو مثل Bing مایکروسافت، Google، Yahoo و … استفاده کنید. مثلاً در محل جستجو بنویسید Avatar + torrent.

دو پیشنهاد، اول: بعد از اینکه دانلود شما تمام شد فایل تان را جای دیگر هم کپی بگیرید. گاهی به دلایل نامعلوم فایل تان بعد از مدتی بطور کامل قابل کپی یا رایت نیستند و این خصوصا         ً در مورد تراک های آلبوم ها خیلی مصداق پیدا می کند.

دوّم: اگر قصد دارید دانلود رایگان در ساعت های خاصی که ذکر آن رفت داشته باشید، بهتر است دانلودتان از همان ساعت شروع کنید مثلاً اگر از ساعت یک بعد از نیمه شب شروع می شود شما از ساعت ۱:۰۵ شروع به دانلود کنید نه از ساعت مثلاً ۱۱ شب که فکر کنید از یک به بعد رایگان خواهد بود. البته این قضیه قطعی نیست ولی محتمل است.

امّا تعدادی از سایت های معروف تورنت:

 1. The Pirate Bay
 2. Mininova
 3. IsoHunt
 4. Torrent Root
 5. Torrentportal
 6. Entertane
 7. BiteNova
 8. BiteNova
 9. Zoozle
 10. Demonoid
 11. Alive Torrents
 12. Flixflux
 13. Torrentbox

معرفی چند سایت جهت مطالعه بیشتر

Bookmark and Share