بزرگ ترین ترمینال فرودگاه جهان


بزرگ ترین ترمینال فرودگاه جهان در چین افتتاح شد: ساختمانی 170 برابر زمین فوتبال!


با نزدیک شدن به المپیک پکن، ترمینال شماره سه فرودگاه بین الملی این شهر پس از چهار سال کار و هزینه ی سه و نیم میلیارد دلار افتتاح شد. این ترمینال که شبیه یک اژدها طراحی شده دارای مساحت باور نکردنی 1.3 میلیون متر مربع است. این نخستین ساختمانی در دنیا است که رکورد مساحت بالاتر از یک میلیون متر مربع را میشکند. بنابراین این ترمینال علاوه بر لقب بزرگ ترین ترمینال دنیا، نام بزرگ ترین فرودگاه جهان و بزرگ ترین ساختمان جهان را نیز به همراه دارد.
برای اینکه درک این مساحت ساده تر باشد بهتر است بدانید که مساحت این ترمینال 17 درصد بیشتر از مساحت مجموع کل 5 ترمینال فرودگاه بین المللی لندن است. مثال دیگر مقایسه آن با یک زمین فوتبال است که مساحت این ترمینال 170 برابر آن است.
ترمینال جدید که توسط شرکت معروف فوستر و همکاران طراحی و اجرا شده قادر به جابجایی 50 میلیون مسافر در سال است و برای حرکت مسافران درون این ترمینال 243 آسانسور و نوار نقاله تعبیه شده است. شرکت فوستر ترمینال را طوری طراحی کرده تا حداکثر استفاده را از انرژهای طبیعی و نور خورشید برای روشنایی بکند تا در هزینه های این ساختمان صرفه جویی شود.

به نظر من چنین ترمینالی خود به تنهایی ارزش سفر کردن و دیدن را دارد چه برسد به اینکه بخواهیم کشور چین را با آن همه دیدنی ها ببینیم. دوستان معمار اگر اطلاعات تکمیلی در مورد این ترمینال دارید، ممنون میشویم که در بخش نظرات بنویسید.

منابع و عکس های بیشتر : Arch Daily - گیزمودو - ویکی پدیا


__________________