سردار سلامی:
سیستم‌های موشكی قدرتمندی داریم
جام جم آنلاین: فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران گفت: موشك سجیل یكی از موشك‌های پیشرفته سوخت جامد، دومرحله‌ای و برد بلند است كه از سال گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته و به مجموعه عملیاتی نیروهای مسلح پیوسته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار حسین سلامی فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز سه‌شنبه در حاشیه برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در سازمان قضایی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران در خصوص موشك سجیل و تولید موشك‌های با سوخت جامد گفت: موشك سجیل یكی از موشك‌های پیشرفته سوخت جامد، دومرحله‌ای و برد بلند است كه از سال گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته و به مجموعه عملیاتی نیروهای مسلح پیوسته است.

وی افزود: این موشك به دلیل اینكه دارای سوخت جامد می‌باشد سرعت عمل آن در روانه‌سازی بسیار بالا است، عمر نگهداری آن فوق‌العاده زیاد و سالهای سال این موشك می‌تواند عملیاتی و آماده باقی بماند.

فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران تصریح كرد:‌ این موشك به دلیل اینكه از یك موتور دومرحله‌ای استفاده می‌كند، دارای برد بسیار مناسب و قدرت تخریب بسیار بالایی است و در عین حال دقت فوق‌العاده‌ مطلوبی دارد و در واقع می‌توان گفت یكی از سیستم‌های موشكی قدرتمند و پیشرفته است كه اخیرا در اختیار نیروهای مسلح بخصوص نیروهای هوایی سپاه قرار گرفته است.

سلامی ادامه داد: این موشك تولیدات روزافزونی را كه دارد جزو موشك‌های موثر و قویی‌ می‌شود كه در اختیار ما قرار دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینكه آیا این موشك بهینه‌سازی هم می‌شود، پاسخ داد: ‌همه موشك‌ها در طول زمان بهینه‌سازی می‌شوند به دلیل اینكه موشك‌ها در زمینه‌های ناوبری، افزایش قدرت كنترلی، سرجنگی و بخش‌های مختلف نیازمند بهینه‌سازی خواهند شد و در واقع توسعه قابلیت‌های موشك موضوعی نیست كه توقف‌پذیر باشد.

فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران خاطرنشان كرد: صنعت موشكی در كشور كاملا بومی شده و تولیدات آن به روز است و زمانی كه تولید موشك در سطح وسیعی صورت می‌گیرد، دو خاصیت ایجاد می‌شود؛ ‌اول اینكه نگهداری كننده موشك‌ها با مشكل مواجه می‌شوند چرا كه موشك در مكان‌های مطمئن باید ذخیره‌سازی شود و دوم اینكه قدرت اداره جنگ‌های طولانی مدت را به كشور می‌دهد یعنی این قدرت پایان‌پذیر نیست.

سلامی در ادامه تاكید كرد: خطوط تولید متنوع و گسترده است لذا حجم موشك‌ها هم حجمی پایان‌ناپذیر است و هر روز بر تعداد موشك‌ها اضافه می‌شود.

وی درخصوص توان دفاعی كشور نیز اظهار داشت: توان دفاعی كشور بسیار قوی‌تر از گذشته و بهتر از هر زمان دیگری است یعنی به گونه‌ای كه انحصار تسلط هوایی را در زمینه‌های پدافند زمین به هوا، هوا به هوا، جنگنده‌ها و در زمینه موشك از دشمنان گرفته است.

فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران در پایان اضافه كرد: كشور به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای دست یافته است به گونه‌ای كه این پیشرفت‌ها كفایت حریم دفاعی كشورمان را در اختیار نیروهای مسلح قرار داده است.